I USA Ble Det Auksjonert Et Nettbrett Med De Ti Bud For $ 850 000 - Alternativt Syn

Video: I USA Ble Det Auksjonert Et Nettbrett Med De Ti Bud For $ 850 000 - Alternativt Syn

Video: Река и гора: учите английский (IND) с субтитрами - История для детей "BookBox.com" 2024, Kan
Anonim

Den eldste steinplaten med de ti budene i Det gamle testamente ble solgt på auksjon i Beverly Hills for $ 850.000, rapporterer Associated Press.

Salget skjedde på en auksjon av gamle bibelske arkeologiske gjenstander. Platen som veier omtrent 50 kilo er laget av marmor, inskripsjonene er skåret på språket til de gamle samaritanene. Platen er datert til ca 300-700 e. Kr. og regnes som den eldste gjenlevende nettbrettet med budene.

Samtidig ble det tredje budet ("Ikke ta Herrens navn forgjeves") erstattet av et annet, utbredt i den lokale sekten, og oppfordret de troende til å "reise et tempel" på det hellige fjellet til samaritanene, Gerizim, arrangøren av auksjonsrapportene.

“Salget av denne platen betyr ikke at den ikke vil være tilgjengelig for allmennheten. Den nye eieren er forpliktet til å stille ut nettbrettet i museet,”sa David Michaels, leder for Heritage Auctions, og bemerket at transporten av nettbrettet til USA skjedde med godkjenning fra de israelske myndighetene i 2005.

Ifølge auksjonshuset ble nettbrettet oppdaget i 1913 under jernbanearbeid nær den moderne byen Yavne, sør for Tel Aviv. En av arbeiderne, uten å vite viktigheten av funnet, solgte det til en av de lokale innbyggerne, som plasserte det hjemme hos ham. I 1943 ble imidlertid nettbrettet anskaffet av en arkeolog som eide den til 2000.

Anbefalt: